Turistický portál Harrachova

Úvod > Novinky

25.04.2011

Seznamte se s historií Harrachova

Seznamte se s historií Harrachova

Ještě dříve než se Harrachov stal známým lyžařským střediskem měl již světový věhlas v jiném oboru, a to ve sklářství. Zdejší sklářský provoz oslaví v příštím roce 300. let od svého založení. Jeho součástí, které rozhodně stojí za zhlédnutí je muzeum skla v Harrachově. To obsahuje historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny. Expozice se velmi dobře doplňuje právě s prezentací historie lyžování v Harrachově v muzeu ski, jež je součástí zmíněného sklářského muzea.

Pokud se například rozhodnete zavítat za jednou z dominant Harrachova, k Mumlavskému vodopádu, což je jeden z nejvodnatějších vodopádů v Česku. Cestou po značené modré turistické stezce nemůžete minout nad autobusovým nádražím lesnicko - mysliveckou expozici Šindelka. Lesnická expozice je umístěna v přízemí budovy a seznamuje návštěvníky s celou lesnickou problematikou, od vytěžení lesního porostu přes přiblížení kmenů k cestám a jejich odvoz k dalšímu zpracování až po následnou obnovu lesa a péči o něj. Myslivecká expozice v patře budovy se věnuje myslivosti od historie po současnost: připomíná např. myslivecké tradice, lovnou zvěř, lovecké zbraně a psy, myslivost v umění a běžném životě.

Cestou zpět od Mumlavského vodopádu stojí určitě za návštěvu další expozice mapující jednu z dějin Harrachova. Ten byl ve druhé polovině dvacátého století také hornickým městem, neboť, v místním dole se těžily průmyslové rudy. Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku.

Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční tep­lota je 10–12°C (návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení). Tato expozice je však po celý měsíc duben plánovaně uzavřena. Letní provoz zde začíná s příchodem května.

Otevírací doby:

Muzeum skla a ski pondělí až neděle 9-17 hod

http://www.harrachov-info.cz/cz/ubytovani/muzeum-skla-ski-muzeum-harrachov-317.html

Šindelka úterý až neděle 9-12 a 13-17 hod

http://www.harrachov-info.cz/cz/ubytovani/sindelka-harrachov-356.html

[ zpět ]

 
 

Počasí Harrrachov

  • 2017-11-19 Ne 19.11.den 1°C / noc -2°C
  • 2017-11-20 Po 20.11.den 0°C / noc -2°C
  • 2017-11-21 Út 21.11.den 4°C / noc 0°C
 

více

Harrachov Facebook