Turistický portál Harrachova

Úvod > Harrachov > Historie města Harrachov

Historie města Harrachov

Harrachov - středisko zimních sportů, ale také město s bohatou sklářskou historií, je také možno nazvat  městem na hranici. Jedná se vlastně o hranice dvě: severovýchodní až severozápadní je tvořena hranicí s Polskem, kde se nachází jak hraniční přechod Harrachov/ Jakuszyce, ale také přechod pro pěší v blízkosti Vosecké boudy. Druhá hranice je mezi Krkonošemi a Jizerskými horami do kterých z horopisného hlediska patří i osada Mýtiny, ve které končí unikátní ozubnicová trať (tzv. Zubačka).

 

Dnešní město Harrachov vzniklo až po druhé světové válce spojením do té doby samostatných obcí Rýžoviště, Harrachova a Nového světa. Rýžoviště je pokládáno za jednu z nejstarších krkonošských hornických osad, v 17. Století tu byla založena sklárna. Ta byla počátkem století osmnáctého přestěhována na Nový svět. V letech 1764 – 1942 byla v majetku hrabat Harrachů a zdejší produkce se pro svou technickou kvalitu i uměleckou hodnotu stala vyhledávanou nejen v Čechách, ale i na evropských a světových trzích. V areálu Harrachovské sklárny se nacházejí moderní expozice sklářského muzea. Možná je ale i návštěva vlastní sklárny, kde se udržel značný podíl ruční výroby i unikátní stará technologie provozu brusírny.

Historie ubytování spadá na přelom 18. a 19. století, kdy zde ve svých staveních nechávali lidé přespat počestné pocestné na svých toulkách po krkonošské přírodě.

 

Východně od města v dosahu pohodlné vycházky je možno navštívit nejpřitažlivější přírodní zajímavost Harrachova, asi 10 m. Vysoký Mumlavský vodopád. V žulovém řečišti bystrého toku Mumlavy výše i níže vodopádu se nacházejí obří kotle a hrnce, utvořené dravým tokem řeky.

 

Součastnost Harrachova však nejvíce utváří turistický průmysl, především zimní sporty. Pro alpské lyžování a snowboarding je vybudován komplex sjezdovek a dvou lanovek na Čertově hoře, zde se také nachází areál pěti skokanských můstků včetně světoznámého mamutího můstku pro lety na lyžích. Nabídku lyžařských možností doplňuje komplex běžeckých tratí a navazuje též na téměř třicetikilometrovou Krkonošskou magistrálu. V létě je město Harrachov výborným východištěm do západních Krkonoš i části hor Jizerských. V současné době je zde na výběr z nepřeberného množství letních aktivit a to jak v samotném Harrachově tak v jeho blízkém okolí. 

Fotogalerie

 
 

Počasí Harrrachov

  • 2017-10-19 Čt 19.10.den 17°C / noc 7°C
  • 2017-10-20 Pá 20.10.den 17°C / noc 8°C
  • 2017-10-21 So 21.10.den 13°C / noc 7°C
 

více

Harrachov Facebook