Turistický portál Harrachova

Úvod > Harrachov > Zajímavá místa v Harrachově > Ozubnicová trať - zubačka Harrachov

Ozubnicová trať - zubačka Harrachov

Ozubnicová trať - zubačka

Ozubnicová trať - zubačka

Tato unikátní trať je zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy a v roce 1992 byl úsek Tanvald - Kořenov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.

Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká "kořenovská Zubačka" nebo také "Polubenka". Trať z Tanvaldu do Harrachova se honosí mnoha zajímavými umělými stavbami, mimo jiné pěti tunely, z nichž nejdelší měří 940 metrů, dodnes dochovanou 4,43 km dlouhou dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje na sedmikilometrovém úseku Tanvald - Kořenov, překonávajícím výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile, které je největším v České republice. Z památkově chráněného kořenovského nádraží (701 m.n.m.) železnice pokračuje táhlým obloukem ve tvaru podkovy přes 26 metrů vysoký most nad řekou Jizerou, kterým přechází z Jizerských hor do Krkonoš. Dále z Harrachova koleje po znovuobnovené trati pokračují přes Novosvětský průsmyk (885 m.n.m.) dalších 15 km do polského lázeňského města a krkonošského střediska Szklarska Poreba. Také jízda vlakem k polským přátelům rozhodně stojí zato. Nejenom, že cestující se zde možnost svézt skutečně moderní vlakovou soupravou, ale v rámci jízdy také zavítá do nejvýše položené železniční zástavky v Polsku, kterou jsou Jakuszyce. Toto vlakové spojení provozuje polský dopravce a proto je nutné mít zde k zaplacení jízdenky připraveny zloté (PLN). Jízdenka pro jednu dospělou osobu z Harrachova do Szklarske Poreby stojí přibližně 8 PLN.

V letním období se na této „perle našich železnic" pořádají oblíbené převážně víkendové nostalgické jízdy historických souprav. Právě v nich obzvláště vyniknou nádherné scenérie pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Informace o nich naleznete na www.zubacka.cz


Ozubnicová trať - zubačka - Fotogalerie

Ozubnicová trať - zubačka - Mapa

Mapa

[ zpět ]

 
 
 

Počasí Harrrachov

  • 2017-11-19 Ne 19.11.den 1°C / noc -2°C
  • 2017-11-20 Po 20.11.den 0°C / noc -2°C
  • 2017-11-21 Út 21.11.den 4°C / noc 0°C
 

více

Harrachov Facebook