Léto Zima
CZ

Česky Anglicky Německy Polsky

Labská bouda

Labská bouda

Moderní stavba na vrcholcích Krkonoš

Labská bouda je jednou z našich nejznámějších a nejstarších horských bud. Již v roce 1830, zde jedna podnikavá žena die Blasse, která zde vystavěla malou boudu z kamení, roští a kůry, ve které prodávala kořalku, kozí mléko a sýr. Mezi lety 1873 - 1879 boudu výrazně přestavěl hrabě Jan Harrach, kdy se zde začalo ubytovávat a postupně ji ještě zvětšil mezi lety 1888 - 1889. V roce 1904 zde dokonce zřídil první Krkonošskou přírodní rezervaci. V tuto doby byla bouda velice oblíbená. Hosté si tu pochutnávali na typicky Krkonošských pokrmech jako Krkonošské kyselo, chlupatých knedlících se škvarky a zelím i na chlebu pečeném přímo v objektu chaty. Bouda poté změnila několikrát majitele až 6.11.1965 při neopatrné práci řemeslníků vyhořela. Základní kámen pro stavbu nynější Labské boudy byl položen 12.6.1969 a pro veřejnost byla otevřena 15.11.1975. Projekt na stavbu vytvořil Ing. arch.  Zdeňěk  Řihák. V roce 1996 byla bouda v rámci privatizace prodána soukromníkovi a v roce 2004 je znovu plně otevřena pro veřejnost.

Dnes je Labská bouda v rukou společnosti, která také spravuje Luční boudu. Funguje zde samoobslužná restaurace a občerstvit se můžete pivem Paroháč, které se vaří právě na Luční boudě. Po mnoha letech, kdy se na Labské nic nedělo tu konečně slouží opět turistům z celého světa. 

Tipy na výlet

Na Labskou boudu se z Harrachova dostanete nejsnáze po trase Autobusového nádraží - Mumlavské vodopády - Krakonošova snídaně - U čtyř pánů - Labská bouda. Vhodné je její návštěvu spojit s návštěvou Pramene Labe a Pančavského vodopádů.


Galerie

Mapa

Booking.com

  1. Rezervace ubytování online
  2. Nejlepší cena garantována
  3. Nízké ceny – ušetříte peníze!
  4. Žádné rezervační poplatky