Léto Zima
CZ

Česky Anglicky Německy Polsky

Historie města Harrachov

Historie města Harrachov

Město na hranici

Harrachov je bezesporu střediskem zimních sportů, nezanedbatelná je ale také jeho bohatá sklářská historie. Harrachov můžeme označit i jako „město na hranici”. Jedná se vlastně o hranice dvě: severovýchodní až severozápadní je tvořena hranicí s Polskem, kde se nachází hraniční přechod Harrachov/Jakuszyce, ale také přechod pro pěší v blízkosti Vosecké boudy. Druhá hranice se rozprostírá mezi Krkonošemi a Jizerskými horami, do kterých z horopisného hlediska patří i osada Mýtiny, ve které končí unikátní ozubnicová trať (tzv. Zubačka).

Vznik a vývoj Harrachova

Dnešní město Harrachov vzniklo až po druhé světové válce spojením do té doby samostatných obcí Rýžoviště, Harrachova a Nového světa. Rýžoviště je pokládáno za jednu z nejstarších krkonošských hornických osad, v 17. století tu byla založena sklárna. Ta byla počátkem osmnáctého století přestěhována na Nový svět. V letech 1764 – 1942 byla v majetku hrabat z Harrachu a zdejší produkce se pro svou technickou kvalitu i uměleckou hodnotu stala vyhledávanou nejen v Čechách, ale i na evropských a světových trzích. V areálu harrachovské sklárny se nacházejí moderní expozice sklářského muzea. Možná je ale i návštěva vlastní sklárny, kde se udržel značný podíl ruční výroby i unikátní stará technologie provozu brusírny.

Historie ubytování spadá na přelom 18. a 19. století, kdy ve svých staveních nechávali lidé přespat počestné pocestné na jejich toulkách po krkonošské přírodě.

Dnešní podoba Harrachova 

Současnost Harrachova patří především turistickému průmyslu, obzvláště v zimě. Pro alpské lyžování a snowboarding je vybudován komplex sjezdovek a dvou lanovek na Čertově hoře, zde se také nachází areál pěti skokanských můstků včetně světoznámého mamutího můstku pro lety na lyžích. Nabídku lyžařských možností doplňuje komplex běžeckých tratí a navazuje na téměř 30kilometrovou Krkonošskou magistrálu. V létě je město Harrachov výborným výchozím bodem do západních Krkonoš i části Jizerských hor. Za jakéhokoliv ročního období stojí za návštěvu nejpřitažlivější přírodní zajímavost Harrachova, asi 10 metrů vysoký Mumlavský vodopád. V žulovém řečišti bystrého toku Mumlavy výše i níže vodopádu se nacházejí obří kotle a hrnce, utvořené dravým tokem řeky.

Harrachov nabízí bohaté letní i zimní aktivity nejen v samotném městě, ale i v jeho okolí. Abyste si ho mohli naplno vychutnat, využijte dobrého zázemí v podobě širokého výběru ubytování.Booking.com

  1. Rezervace ubytování online
  2. Nejlepší cena garantována
  3. Nízké ceny – ušetříte peníze!
  4. Žádné rezervační poplatky