Léto Zima
CZ

Česky Anglicky Německy Polsky

Vrbatova bouda

Vrbatova bouda

Bouda s kusem historie

Vrbatova bouda leží na hřebenech Krkonoš v nadmořské výšce 1400 metrů na Zlatém návrší. Své jméno dostala podle Václava Vrbaty z Mříčné, který spolu se svým kamarádem Bohumilem Hančem z Hrabačova zemřel v průběhu mezinárodního závodu v běhu na lyžích konaném 24.3.1913.

Závod začal za dobrého počasí na Labské boudě a účastnil se ho pouze Hanč. Počasí se se rychle změnilo ze slunečného až do hustého sněžení, na které závodníci nebyli připraveni. Všichni ostatní závod  postupně vzdali, ale protože byl Hanč první, neměl se to jak dozvědět. V silném větru pak neslyšel volání rozhodčího, který se ho pokoušel zastavit. Cestou pak potkává svého kamaráda Vrbatu, který mu půjčuje teplý kabát a čepici. Mezi tím se z Labské boudy vydávají ostaní závodníci a organizátoři pátrat po Hančovi, kterého nachází němec Emmerich Rath, který se ho pokouší napůl zmrzlého dostat zpět k Labské boudě. Sám na to však nestačí a jde pro pomoc na Labskou. S pomocí ho dostanou do tepla, je už ale moc pozdě a veškeré pokusy o oživení selhávají. Mezitím Vrbata, který moc neznal okolí se v hustém sněžení ztratil a umrzl. Našel ho ředitel závodu na Zlatém návrší, který se o něm dozvěděl od náhodného pocestného a v domění, že se jedná o Hanče se ho vydali hledat. Když ho donesli na Horní Mísešky, zjistili, že to není Hanč, ten byl mrtev na Labské boudě. Druhý den byl Vrbata identifikován v márnici. Na počest jejich kamarádství byla  na Zlatém návrší postavena mohyla Hanče a Vrbaty a také Vrbatova bouda.

Tipy na výlet

Na Vrbatovu boudu se dostanete z několika směrů, buď z Horních míseček a to jak pěšky tak i kyvadlovou dopravou. Z druhé strany sem můžete dojít z Vosecké přes Labskou boudu nebo z Dvoraček přes Růženčinu zahrádku a okolo kotelní jámy. Vede sem také oficiální cyklostezka, bohužel ale Končí právě na Labské boudě.


Galerie

Mapa

Booking.com

  1. Rezervace ubytování online
  2. Nejlepší cena garantována
  3. Nízké ceny – ušetříte peníze!
  4. Žádné rezervační poplatky