Léto Zima
CZ

Česky Anglicky Německy Polsky

Mýtiny – malebná harrachovská osada

Mýtiny – malebná harrachovská osada Poznejte zajímavou část Harrachova s mezinárodní vlakovou stanicí a nejvýše položeným golfovým hřištěm.

Součástí Harrachova je již více než 50 let i malebná osada Mýtiny, jež náležela krátce Polsku a ještě předtím několik století Německu. Dnes je zde mimo pár převážně rekreačních objektů stanice osobní vlakové dopravy z Tanvaldu do Harrachova s návazností na nedávno znovu zprovozněnou trať do polské Sklářské Poruby.  

Historicky tato osada ležící nad soutokem Jizery a Mumlavy náležela ke Slezsku, tedy územní části Pruska (Německa) a nesla název Strickerhäuser, což dle názvu nám prozrazuje, že nejspíše hlavní činností prvních místních obyvatel byly pletařské práce. Oproti současnosti bylo toto místo znatelněji osídleno.  Bylo zde několik hostinců, hotel, škola, pošta i kaple. Bezpochyby velkou událostí pro tuto osadu byla výstavba železniční tratě z Jelení Hory (Hirschberg) na české (rakouské) hranice do Kořenova (Grünthal) a tedy dále do Tanvaldu, která započala v roce 1900. K propojení obou tratí (rakouské a pruské) došlo o prvním říjnovém dnu roku 1902 a od této doby až do 1945 se zde uskutečňovala pravidelná osobní i nákladní vlaková doprava. Mezníkem v historii této osady jsou události závěrečných chvil druhé světové války. Rozhodnutím vítězných mocností připadla slezská část Německa Polsku a tak osada Strickerhäuser se rázem ocitla na polském území pod názvem Tkacze. Další významná změna v životě této osady přichází v roce 1959, kdy v rámci dodatečného vyrovnání hranic mezi Československem a Polskem připadla osada pod českou správu do katastru Harrachova. Tímto aktem se Harrachov dočkal svého nádraží, první vlak do nově pojmenované osady Mýtiny dorazil v roce 1962.

 

Dnes je osada Mýtiny klidným odpočinkovým místem s několika objekty, které v převážné míře slouží k celoročnímu rekreačnímu využití. Vedle železniční stanice s občerstvovacím bufetem tu také naleznete nejvýše položené golfové hřiště v Česku (738 m.n.m.) . Hráčská sezona na tomto 9-ti jamkovém hřišti vždy začíná počátkem měsíce května a během ní se tu uskuteční i několik golfových turnajů. Zahrát si však zde můžete po celou letní část roku.

 

Mýtiny jsou od centra Harrachova vzdáleny po silnici (je značena zároveň i jako cykloturistická trasa) více než 3 kilometry. V letní sezoně sem však během dne jezdí pravidelné autobusové linky městské veřejné dopravy města Harrachov, a to především jako navazující spoje k přijíždějícím vlakům z obou směrů protínající železnice. 

Galerie

Booking.com

  1. Rezervace ubytování online
  2. Nejlepší cena garantována
  3. Nízké ceny – ušetříte peníze!
  4. Žádné rezervační poplatky