Léto Zima
CZ

Česky Anglicky Německy Polsky

Seznamte se s historií Harrachova

Seznamte se s historií Harrachova Harrachov je v podvědomí široké veřejnosti dlouhodobě znám jako středisko zimních sportů. Je to však také městečko, kde nejenom lyžování má svoji tradici.

Ještě dříve než se Harrachov stal známým lyžařským střediskem měl již světový věhlas v jiném oboru, a to ve sklářství. Zdejší sklářský provoz oslaví v příštím roce 300. let od svého založení. Jeho součástí, které rozhodně stojí za zhlédnutí je muzeum skla v Harrachově. To obsahuje historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny. Expozice se velmi dobře doplňuje právě s prezentací historie lyžování v Harrachově v muzeu ski, jež je součástí zmíněného sklářského muzea.

Pokud se například rozhodnete zavítat za jednou z dominant Harrachova, k Mumlavskému vodopádu, což je jeden z nejvodnatějších vodopádů v Česku. Cestou po značené modré turistické stezce nemůžete minout nad autobusovým nádražím lesnicko - mysliveckou expozici Šindelka. Lesnická expozice je umístěna v přízemí budovy a seznamuje návštěvníky s celou lesnickou problematikou, od vytěžení lesního porostu přes přiblížení kmenů k cestám a jejich odvoz k dalšímu zpracování až po následnou obnovu lesa a péči o něj. Myslivecká expozice v patře budovy se věnuje myslivosti od historie po současnost: připomíná např. myslivecké tradice, lovnou zvěř, lovecké zbraně a psy, myslivost v umění a běžném životě.

Cestou zpět od Mumlavského vodopádu stojí určitě za návštěvu další expozice mapující jednu z dějin Harrachova. Ten byl ve druhé polovině dvacátého století také hornickým městem, neboť, v místním dole se těžily průmyslové rudy. Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku.

Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční tep­lota je 10–12°C (návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení). Tato expozice je však po celý měsíc duben plánovaně uzavřena. Letní provoz zde začíná s příchodem května.

Otevírací doby:

Muzeum skla a ski pondělí až neděle 9-17 hod

http://www.harrachov-info.cz/cz/ubytovani/muzeum-skla-ski-muzeum-harrachov-317.html

Šindelka úterý až neděle 9-12 a 13-17 hod

http://www.harrachov-info.cz/cz/ubytovani/sindelka-harrachov-356.html

Galerie

Booking.com

  1. Rezervace ubytování online
  2. Nejlepší cena garantována
  3. Nízké ceny – ušetříte peníze!
  4. Žádné rezervační poplatky