Léto Zima
CZ

Česky Anglicky Německy Polsky

V Harrachově se vyrábí sklo už přes 300 let!

V Harrachově se vyrábí sklo už přes 300 let! Zavítejte do harrachovské sklárny v roce jejího jubilea.Oslavou výročí harrachovské hutě se stanou 26. května 2012 Sklářské slavnosti!

Nejstarší činná sklárna na světě se nachází v horském středisku Harrachov. Letošní rok je pro ni obzvlášť výjimečný, neboť slaví úctyhodných 300 let od svého založení. Pojďme si proto v krátkosti přiblížit její historii a současnost.

V roce 1712 postavil na místě dnešní sklárny první huť Elias Müller. V letech 1763 – 1943 byl vlastníkem této hutě hraběcí rod Harrachů. V roce 1945 se sklárna jako konfiskát po nacistických vlastnících (Harrachové ji museli za druhé světové války prodat říšskému Němci Rudolfu Endlerovi) stala majetkem státu a později byla zařazena do koncernu Crystalex Nový Bor. V roce 1993 kupuje sklárnu pan František Novosad, a to v rámci schváleného privatizačního projektu. Tento podnikatel, který vsadil na rozumně udržitelný rozvoj sklárny, zmíněný podnik spravuje úspěšně dodnes. Během několika posledních let tu nově vyrostl minipivovar, dále pivní lázně a malý hotel. Velmi populárními se tu staly exkurze do výroby s možností ochutnávky místního kvasnicového nepasterizovaného piva, které v letošním roce získalo opakovaně prestižní ocenění Zlatá pivní pečeť.  Současný počet zaměstnanců je zde 104, z toho 30 sklářů.

 

Oslavou výročí harrachovské hutě se stanou 26. května 2012 Sklářské slavnosti, zde půjde o setkání ve formě tvůrčího sympozia spřátelených sklářských part z celého Česka. Přibližně 80 sklářů čeká soutěž o nejlepší výrobek. Všechny produkty ze setkání budou pak vystaveny při tradičních pivních slavnostech, které se uskuteční 21.7.2012.

 

Zavítat do sklárny Novosad a syn však můžete prakticky po celý rok, a to v rámci exkurze. Více informací o tomto získáte na www.sklarnaharrachov.cz

Galerie

Booking.com

  1. Rezervace ubytování online
  2. Nejlepší cena garantována
  3. Nízké ceny – ušetříte peníze!
  4. Žádné rezervační poplatky